آیین نامه مسابقات شطرنج لیگ های استان گیلان در سال 1394
سه شنبه 17 شهريور 1394 - 23:25:40

a-league.jpg

مسابقات شطرنج لیگهای برتر ، دسته یک ، دسته دو استان گیلان در سال 1394

افتتاحیه این مسابقات و همچنین مراسم توزیع جوایز لیگهای سال گذشته ، راس ساعت 16 مورخ 94/7/17 در هیات شطرنج استان گیلان برگزار میگردد ، ضمن اینکه هفته اول این مسابقات بعد از مراسم افتتاحیه استارت خواهد خورد.

آخرین مهلت ثبت نام و پرداخت ورودیه 5 مهرماه می باشد ، در صورت عدم مراجعه تیمها تا این تاریخ به منزله انصراف آن تیم تلقی می شود و تیم جدید جایگزین خواهد شد.

شماره حساب هیات شطرنج استان گیلان جهت پرداخت ورودیه 0110297043007 (بانک ملی)

مشاهده آیین نامه مسابقات در ادامه مطلب ...

آئین نامه لیگ های برتر ، دسته یک ، دسته دو شطرنج استان گیلان – 1394

1- مسابقات براساس قوانین فدراسیون جهانی شطرنج و آئین نامه مصوب برگزار می گردد.

 2- مسابقات بصورت یک فصل ( دو نیم فصل )، در روزهای جمعه هر هفته و طبق برنامه زمانبندی برگزار می گردد.

 3- مسابقات بر اساس تعداد تیم های شرکت کننده به اولویت دوره ای و سوئیسی برگزار می گردد.

 4- هر تیم از 7 بازیکن ( چهار نفر اصلی و 3 نفر ذخیره ) و یک مربی یا سرپرست ، مجموعا 8 نفر تشکیل می گردد . برای لیگ برتر از 7 بازیکن هر تیم حداقل یک نفر از بانوان (گیلانی) بوده که این بازیکن باید "حداقل 70 درصد بازی ها در ارنج دور" باشد .در شروع نیم فصل دوم هر تیم می تواند 2 بازیکن خود را از لیست خارج نموده و از 2 بازیکن جدید با رعایت بند 8 استفاده نماید.

 5- حداکثر 4 روز قبل از شروع دور اول مسابقات ، سرپرست تیم های شرکت کننده بایستی اسامی بازیکنان تیم خود را به ترتیب ارنج اصلی با مدارک درخواست شده به مسئول کمیته لیگ تحویل دهد . لازم به ذکر است اسامی بازیکنان نباید کمتر از 3 نفر باشد و تنظیم ارنج از میز یک شروع شده و نباید بین بازیکنان، میزهای خالی وجود داشته باشد.

 6- چهار روز قبل از شروع نیم فصل دوم مسابقات، سرپرست تیم های شرکت کننده بایستی ارنج نیم فصل دوم تیم خود را به مسئول کمیته لیگ تحویل دهد در غیر این صورت ارنج نیم فصل اول ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

 7- به تعداد میز های خالی ( تکمیل نشده ) و بازیکنان بازی نکرده، تیم ها می توانند در طی فصل ارنج خود را تکمیل نمایند بدین صورت که در هر هفته که بازیکن جدید معرفی می نمایند، برای هفته آینده مجاز به بازی می باشد.

 8- در نقل و انتقال بازیکنان ، تیم ها نمی توانند از بازیکنان فعال ( بازی کرده ) تیم های لیگ مربوطه بازیکن جذب نمایند اما از لیگ های دیگر مانعی وجود ندارد . انتقال بازیکن فعال یک لیگ به لیگ دیگر ( در اجرای بند 4 و 7 ) فقط با رضایت نامه سرپرست تیم مربوطه امکان پذیر است . در صورت عدم اخذ رضایتنامه، کلیه بازی های بازیکن خاطی در تیم جدید باخت محسوب می گردد.

 9- برای هر دور مسابقه سرپرست تیم باید 15 دقیقه قبل از شروع مسابقه ارنج روز تیم خود را به سرداور مسابقه تسلیم نماید در غیر این صورت ارنج اصلی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

 10- در هر دور از مسابقه ، هر تیم یک نفر به عنوان کاپیتان به سرداور مسابقه معرفی می نماید که این فرد می تواند بازیکن، مربی یا سرپرست تیم باشد .مدیریت فنی هر تیم در طی مسابقه به عهده کاپیتان تیم می باشد.

 11- زمان مسابقه برای هر بازیکن 90 دقیقه + 30 ثانیه افزایش برای هر حرکت می باشد.

 12- هر تیم با حداقل 3 بازیکن مجاز به بازی می باشد . زمان تاخیر 30 دقیقه از لحظه شروع مسابقه توسط سرداور مقرر می گردد.

13-چنانچه مغایرتی بین ارنج ارائه شده به داور و نحوه نشستن بازیکنان پشت میز مسابقه مشاهده گردد فقط برای میزهایی که با ارنج ارائه شده مغایرت داشته باشند باخت منظور می گردد.

 14- رده بندی تیم ها براساس امتیاز مسابقه ( Match Point ) ، برد تیمی 2 امتیاز، مساوی 1 امتیاز و باخت صفر امتیاز می باشد.

 15- در صورت امتیاز مساوی بین دو یا چند تیم از روش های گره گشایی ( پوئن شکنی ) به شرح زیر استفاده می گردد :

الف –امتیاز بازیکنان ( Game Point )    ب – برگر تیمی     ج- دیدار مستقیم

 16- حد نصاب بازی ها برای محاسبه میزهای هفتگانه، برای میزهای اول تا چهارم 60 درصد و پنجم تا هفتم 40 درصد تعیین می گردد. لازم به ذکر است بازیکنانی شامل محاسبه قرار میگیرند که ارنج هر دو نیم فصل آنها یکسان باشد.

 17- برای محاسبه قهرمانی میزهای هفتگانه با رعایت بند 16 از روش های زیر استفاده می گردد :

 الف –درصد بیشتر     ب – امتیاز بیشتر   ج- رتبه تیمی بالاتر

 18- چنانچه به دلایل موجه ای مسابقات چند تیم و یا یک دور کامل از مسابقات برگزار نگردد، حتی الامکان تا قبل از شروع دور آینده ، مسابقات عقب افتاده با هماهنگی تیم های مربوطه برگزار می شود.

 19- چنانچه حداقل 2 بازیکن از یک تیم در مسابقات قهرمانی کشور { مقدماتی – فینال – انفرادی – تیمی (لیگ برتر و دسته یک کشور) – همه رده های سنی } ، حضور در اردوی تیم ملی و همچنین مسابقات بین المللی حضور داشته  باشند، با درخواست سرپرست تیم، مسابقه آن دور به تعویق می افتد.

 20- سرپرست  تیمی که درخواست تعویق مسابقه تیم خود را دارد باید درشرایط عادی 48 ساعت قبل ازشروع مسابقه آن دور و درشرایط غیرعادی تا پایان زمان تاخیر آن دور درخواست خود رابه مسئول برگزاری مسابقه ارائه نماید.

 21- هزینه هر مسابقه عقب افتاده 50000 تومان می باشد و به عهده تیمی است که درخواست تعویق مسابقه را داشته است.

 22- بازیکنانی که بواسطه آنان مسابقه تیم مربوطه به تعویق می افتد، باید در طی فصل حداقل یک بازی در ارنج تیم خود حضور داشته باشند . بدیهی است که اگر این امر تا دور آخر عملی نگردد ارنج دور آخر این تیم ها با حضور چنین بازیکنانی در نظر گرفته می شود.

 23- اگر نام بازیکنی در فهرست دو تیم ثبت شده باشد و قرارداد رسمی بین آنان وجود نداشته باشد، فهرستی قانونی است که بازیکن،  اولین بازی خود را در آن تیم انجام بدهد.

 24- اگر بازیکنی با تیمی قرارداد رسمی امضاء نموده باشد بایستی به تعهدات حقوقی قرارداد پایبند باشد . بدیهی است در غیر این صورت مسائل انضباطی پیش روی بازیکن خاطی قرار می گیرد. در ضمن سرپرستان محترم باید قرارداد بازیکنان تیم خود را به امضای هیات شطرنج استان گیلان برسانند تا امکان پیگیری حقوقی قراردادها امکان پذیر باشد.

 25- عضویت در سیستم جامع فدراسیون شطرنج و ارائه کارت مربوطه به عنوان مدرک شناسائی برای همه بازیکنان الزامی است.

 26- اعتراض به رای داور حداکثر تا 24 ساعت پس از پایان مسابقه همراه با درخواست کتبی و پرداخت 75000 تومان قابل بررسی است . بدیهی است در صورت وارد بودن اعتراض مبلغ مذکور مسترد می گردد.

 27- مبلغ ورودیه مسابقات به شرح زیر می باشد :

 الف) لیگ برتر 500000 تومان  ب – لیگ دسته یک 400000 تومان  ج – لیگ دسته دوم 350000 تومان

 28- جوایز : الف – مقام های اول تا سوم تیمی :

 لیگ برتر لیگ دسته اول لیگ دسته دوم
  مقام اول : 1300000 تومان  مقام اول : 700000 تومان  مقام اول : 600000 تومان
  مقام دوم : 800000 تومان  مقام دوم : 550000 تومان  مقام دوم : 450000 تومان
  مقام سوم : 650000 تومان  مقام سوم : 450000 تومان  مقام سوم :400000 تومان
 
ب) مقام اول میز های هفتگانه : لیگ برتر : 50000 تومان     لیگ دسته اول : 45000 تومان      لیگ دسته دوم : 40000 تومان

 29- جدول مسابقات لیگ برتر جهت محاسبه درجه بین المللی به فیده ارسال خواهد شد.

 30- مسابقات راس ساعت 16 روز جمعه مورخه 17/7/1394 شروع می گردد . طبق برنامه زمانبندی برگزاری مسابقات هر هفته بوده و در هر هفته دو دسته (لیگ) مسابقه برگزار می گردد و به یک دسته استراحت تعلق می گیرد.

 31-  چنانچه در طی برگزاری مسابقات مسائلی ایجاد گردد که در آیین نامه پیش بینی نشده باشد ، رئیس کمیته لیگ با تشکیل جلسه ای با حضور ریاست هیات، دبیر هیات، رئیس کمیته فنی به حل مسئله اقدام خواهند نمود.
گروه خبری:عمومی | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ
طراحی و توسعه وب : روج سیستم